Kalocsa és környéki népi játékok régen és ma
(EFOP-1.3.5-16-2016-00916)

Projekt célja és várt eredményei

A projekt célja, hogy Kalocsa és környéke régi játék és szabadidős tevékenység hagyományainak összegyűjtése, feldolgozása és megismertetése, a társadalmi felelősségvállalás erősítése a fiatalabb generációkkal az idősebb generációk együttműködésével.

A felnőtt mindennapok szabad pillanatait és a gyerekkort kitöltő játékok és tevékenységek, az emberi életúthoz kapcsolódó családi és kis közösségi események, ünnepek hagyományai, eszközei, helyszínei és emlékei a fotókon és az idősebb generáció emlékeiben még megtalálhatók, de a fiatalok már nem, vagy alig ismerik. Pedig a múltban mélyen gyökerező kulturális örökség minden közösség számára azonosságtudatának forrása. Ennek számos megnyilvánulása, mint például a népviselet, a népzene és a néptánc, az ünnepek, a kézművesség azonban kezd feledésbe merülni. Ennek fő oka a társadalmi-gazdasági modernizáció, illetve az IKT nagymértékű fejlődése, a számítógépes játékok, okos eszközök, „kütyük” megjelenése.

A projekt során a generációk párbeszédére alapozva, IKT eszközök bevonásával kívánjuk elősegíteni ezen kulturális örökségünk megóvását, dokumentálását és felélesztését. A fiatalok az idősekkel beszélgetve a régi fotók és kapcsolódó történeket gyűjtésével, és közösen online adatbázisba töltésével a képeken szereplő személyek, események és helyszínek beazonosításával megismerkedhetnek eme hagyományokkal, míg az idősebb generáció a közös feldolgozás során többek között az online adatgyűjtő, annotáló és kereső rendszerek, valamint a közösségi hálózatok használatát tanulhatják meg. Emellett új kis közösségek jöhetnek létre, a fiatalabb generációban a társadalmi felelősségvállalás erősödhet.

Az elérésnek és bevonásnak számos módját tervezzük. A projekthez kapcsolódó programok, rendezvények módot adnak arra, hogy ne csak családon belül, hanem nagyobb közösségekben is lehetőség legyen megbeszélni a régi történeteket, kiegészíteni a hiányzó információkat, megtekinteni az gyűjtött anyagot. A diákokat félévenkénti fordulókkal, iskolai versenyekkel („Így játszottak Nagyszüleink”) ösztönözzük az aktív részvételre, melynek során a nagyszüleikkel beszélgetve, közösen dolgoznak fel emlékeket, fotókat, vesznek kézbe esetleg régi játékokat, tárgyakat, stb.

Az idősebb generáció bevonását emellett még a nyugdíjas klubok, idősek otthonai, művelődési házak és könyvtárak programjaiba beépülve is tervezzük, célzottan nekik szóló programokkal. Az egyesületi tagok otthonokba ellátogatva, illetve egyes saját próbára, rendezvényeire meghív nagyszülőket, dédszülőket, idős hagyományőrzőket, hogy velük beszélgetve, együtt játszva a fiatalok eltanulhassanak tőlük lépéseket, fogásokat, játékokat, történeteket. Ezekről a beszélgetésekről hangfelvételek, fotók, esetenként videó felvételek készülnek. Az Egyesület tánccsoportjainak fellépéseken pedig mód nyílik a tanultak bemutatására a nagyközönség számára is.

Emellett Kalocsa város helyi hagyományok ápolását célzó rendezvényit is támogatjuk tevékenységünkkel. Ezeken az eseményeken a célcsoport toborzásán, bevonásán túl bemutatjuk a projekt eredményeit is.

A projekt eredményei között kiemelendő az erősebb közösségi élet, a generációk közötti aktívabb párbeszéd, a modern technológia és eszközhasználati kultúra fejlődése az idősebbek körében, a bárki számára hozzáférhető, a helyi szellemi, tárgyi és épített kulturális örökség összegyűjtött, rendszerezett értéktár, a közös beszélgetések videóanyagai, melyek nagyon jó alapjai a helyi honismereti iskolai tananyagnak.

A projekt elsődleges célcsoportja Kalocsa város és a Kalocsai Kistérség településeinek általános és középiskolás diákjai valamint az ő nagyszüleik, dédszüleik, ugyanakkor a hagyományőrzésben minden korosztály érintett és bevonandó.

A projekt során az egyesület tulajdonában lévő eszközök (projektor, számítógép, vászon) további eszközök beszerzését (speciális szkenerek, mikroport) tervezzük, mely lehetővé teszi a projekt keretében meghirdetett programok valamint rendezvények megvalósítását.

A projekt során kiemelten kezeljük az esélyegyenlőségi és környezetvédelmi szempontokat. Ezen belül kiemelendő, hogy kommunikációnk során esélyegyenlőséget tükrözünk. Létrejövő új infokommunikációs fejlesztéseink akadálymentesítjük. A projekt megvalósítói számára esélyegyenlőségi képzést tartunk.

Fontos, hogy az Egyesület a projekt során, képzések támogatásával, tevékenysége révén olyan, az egész helyi társadalom számára motiváló közös célokat tudjon elérni, melyek elősegíthetik a közösségek fejlődését, ismertségének növekedését, ezáltal a hagyományőrzés és helyi identitás megerősödését. Kutatások is alátámasztják, hogy a gyermekkorukban közösségekhez tartozó felnőttek szívesebben térnek haza, választják élettérül szülőföldjüket.

A kedvezményezett neve: Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület

A projekt címe: Kalocsa és környéki népi játékok régen és ma

A szerződött támogatás összege:  25 Millió Forint

A támogatás mértéke (%-ban): 100%

A projekt kezdete: 2017. március 01.

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2021. február 28.

Projekt azonosítószáma: EFOP-1.3.5-16-2016-00916