TÁNCHÁZAK KICSIKNEK ÉS NAGYOKNAK – TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01613

A Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület a KÖZÖSEN KALOCSÁÉRT HELYI AKCIÓ CSOPORT (HACS) által meghirdetésre került „Helyi közösségi kezdeményezések, programok, rendezvények, versenyek, vetélkedők, fesztiválok támogatása” című konstrukcióra pályázatot nyújtott be, melyen vissza nem térítendő támogatást nyert.

Támogatott projektjének címe: „Táncházak kicsiknek és nagyoknak”

A projekt azonosítószáma: TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01613

A projekt célja:

A Kalocsai Sárköz hagyományos néptáncainak, valamint más, határon túli, magyarok lakta területek néptáncainak bemutatása és tanítása érdeklődő közösségeknek, korosztályoktól függetlenül – hagyományos táncházak szervezése által.

A projekt rövid összefoglalója:

Projektünk megvalósítása során kisgyermekektől a felnőtt korosztályokig megszólítjuk a lakosságot, hogy legyenek aktív résztvevői egy tartalmas, vidám, mindenki számára elérhető kulturális rendezvénynek, amely célja a hagyományőrzés, közösségépítés, a generációk közötti kommunikáció és közvetlen kapcsolat erősítése.

Közösségünk egyik alapproblémája a fiatalok elvándorlása a térségből. Pedagógiai és hagyományőrző munkánk során eszközeinket és tudásunkat arra szeretnénk használni, hogy ennek a folyamatnak kicsit ellene hassunk, hogy ha nem is tudjuk megakadályozni az elvándorlási folyamatokat, de a szülőföldhöz való kötődést, a kulturális gyökerekhez való ragaszkodást, a nemzeti identitástudat erősítését ily módon szolgáljuk.

Kutatási adatok is alátámasztják, hogy a gyermekkorukban helyi közösségekhez tartozó felnőttek szívesebben térnek haza, vagy választják életterüknek szülőföldjüket. Különösen igaz lehet ez akkor, ha ez a közösség kiemelten foglalkozik a helyi értékek ápolásával, mint egyesületünk, a Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület. Feladataink megvalósítása közvetve az egész helyi társadalom fejlődéséhez hozzájárul. Vezetőségünk célkitűzése az egyesület tagságának bővítése, megtartása, bevonva az összes tenni akaró érdeklődőt, aki felelősséget érez a hagyományos kulturális értékek megőrzése és a későbbi generációkra való továbbhagyományozása iránt.

A nemzeti identitástudat erősítésének egyik jelentős és szinte kézenfekvőnek tűnő eszköze a hagyományaink ápolása. A felnövő nemzedékeknek és a generációk egymás mellett élésének egyik erősítő tényezőjeként tekintünk a népi hagyományok ápolásra egy olyan városban, mint Kalocsa, ahol a polgárok gyakorlatilag bele születnek az élő hagyományok terébe.

Büszkeségünk, hogy a kalocsai hímzés és pingálás a Hungarikumok tárházát gyarapítja, néptáncunk és élő hagyományaink 2009 óta szerepelnek a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékében. A Kalocsai Népi Együttes 1990-es feloszlását követő időszakban a táncosok és elkötelezett hagyományápolók több, kisebb szerveződésben folytatják hagyományőrző kulturális tevékenységüket. Jól működő, élő kapcsolatot ápolunk ezekkel a közösségekkel, pl. a Piros Rózsa Táncegyüttessel és a Kalocsai Hagyományőrző Egyesülettel.

Egyesületünknek a gyermek- és ifjúsági korosztályra összpontosítva elsődleges feladata hogy megismertessük ezt a korosztályt és elmélyítsük ismereteiket a térség népművészetével és hagyományos tánckultúrájával. Célunk olyan társadalmi hatás elérése és fenntartása, amely a fiatalokban a helyi kötődést erősíti, a térség népesség megtartó erejét, a helyben maradás igényét szilárdítja meg. Táncházak alkalmával csoportjaink kapcsolatot teremthetnek hasonló érdeklődésű társaikkal, megismerve más tájegységek kulturális értékeit.

Célunk, hogy az újjáéledő táncházak által egy olyan aktív hagyományőrzés iránt elkötelezett közösség bővítéséhez és fennmaradásához járuljunk hozzá, akik valóban magukénak érzik a népi kulturális örökségünknek ezt a szeletét, és hozzájárulnak annak tovább örökítéséhez, megőrzéséhez és gyakorlásához generációkon átívelő módon. Részletesen beszámolunk a helyi és regionális médiában is programjainkról, honlapunkon, a közösségi médiában, tapasztalatainkat mindenki számára elérhetővé tesszük, ezzel építve szűkebb és szélesebb közösségünket is.

A megvalósítás során 2 alkalommal szeretnénk táncházat szervezni a lakosságnak, ahol képzett táncpedagógusaink felkészülten várják a néptáncolni vágyókat, családokat, kicsiket és nagyokat, korra és nemre való tekintet nélkül. Mindkét rendezvény teljes mértékben ingyenes lesz.

2021. január